„Sfora”

CAŁY SERIAL:
  1. Sfora – odcinek I
  2. Sfora – odcinek II
  3. Sfora – odcinek III
  4. Sfora – odcinek IV
  5. Sfora – odcinek V
  6. Sfora – odcinek VI
  7. Sfora – odcinek VII
  8. Sfora – odcinek VIII
  9. Sfora – odcinek IX

Tytułowa sfora to grupa przyjaciół, z których trzej pracują w policji, a jeden w prokuraturze. Od lat młodzieńczych, niczym Dumasowscy muszkieterowie, starają się przestrzegać zasady: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Kiedy ginie Sulima, Komendant Główny Policji, pozostała trójka postanawia wydać prywatną wojnę mafijnemu bossowi Starewiczowi, który zlecił to morderstwo. By dopiąć celu Olbrycht, Duch i Nowicki muszą niejednokrotnie naginać, czy wręcz łamać prawo. Wiedzą bowiem doskonale, że w otaczającym ich świecie nie sposób inaczej dojść sprawiedliwości. Jednak metody działania "sfory" tylko z pozoru przypominają sposób pracy "brudnego Harry'ego" i jego niezliczonych naśladowców. Serial Wójcika to z pewnością nie bezmyślna galopada strzelanin, pościgów, eksplozji i bijatyk, choć - rzecz jasna - bez nich obejść się nie mogło. Pojedynek trójki "muszkieterów" z mafią Starewicza vel "Starego" toczy się przede wszystkim na mózgi. Realizatorzy zadbali o to, by każdy z bohaterów stanowił odrębną, intrygującą indywidualność. I tak Olbrycht, którego ciężarna żona zginęła w zamachu, ma w sobie coś z Riggsa z pierwszej części "Zabójczej broni". Rozpacz z powodu straty ukochanej kobiety, przeradza się w nim w głuchą nienawiść oraz skłonność do agresji i lekceważenia ryzyka. Duch również jest psychicznie "obciążony". Zawiodła go czujność i być może nadmierna pewność siebie. W rezultacie nie jest do końca uczciwy wobec swych partnerów. Prokurator Nowicki jest najbardziej zwyczajny z całej trójki. Jednak i on udowodni, że potrafi być kimś niezwykłym, zdolnym do prawdziwie szlachetnego gestu. W toku akcji do "sfory" dołączy tajemniczy "kontakt" Sulimy, piękna Nika, którą z kolei zainteresuje się genialny haker, pracujący dla Starego.
Równolegle z opowieścią o trzech przyjaciołach szukających sprawiedliwości, twórcy snują inne, niejako uzupełniające wątki: walki o władzę wewnątrz mafii, powiązań środowisk przestępczych ze światem polityki i biznesu. Świat przedstawiony w "Sforze", podobnie jak w "Ekstradycji", nie wystawia dobrego świadectwa polskiej współczesności. "Sfora" jest może nawet jeszcze mroczniejsza, mniej tu złudzeń, a więcej pesymizmu. Znalazło się wszakże miejsce zarówno na humor, jak i niosące nadzieję przesłanie, że pomimo wszystko wciąż warto dochowywać wierności pewnym zasadom, takim jak wierność, sprawiedliwość, lojalność. Jeśli bowiem ich zabraknie, cóż pozostanie? [PAT]


Produkcja: 2002
Premiera TV: 8 październik 2002

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Ryszard Starewicz "Stary", szef mafii

Stanisław Olbrycht

Walerian Duch

prokurator Grzegorz Nowicki

Jerzy (lub Krzysztof; w odcinku 2 padają oba imiona) Bublewicz "Buba", człowiek Starewicza

Joanna "Nika" Różycka

haker Paweł Lipski "Młody", syn Starewicza

Basia, żona Olbrychta

Anita, żona Nowickiego

Jan Sulima, komendant główny policji

żona Sulimy

VIP, wspólnik Starewicza

zawodowy morderca pracujący dla Starewicza

sędzia Chwalba

inspektor Walas

pan Józef, służący Starewicza

Franco Botti, delegat nowojorskiej mafii na Europę Wschodnią

oficer UOP

"Twardy", rywal Starewicza

Piotr T. "Tomahawk", człowiek "Twardego", potem Starewicza

Dziubiński "Dziobaty", człowiek Starewicza

profesor Stroliński, lekarz Starewicza

adwokat Starewicza

"Szprycha", człowiek Starewicza

"Chamulec", człowiek "Twardego", potem Starewicza

podkomisarz Połomski

"Bakłan", właściciel hurtowni

oficer UOP

kurator sądowy

prokurator okręgowy, zwierzchnik Nowickiego

Roman Kruk, nowy współpracownik Olbrychta

i inni.

KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓWNotatki:

Z uwagi na popularność serialu, kilka lat później reżyser zrealizował jego kontynuację w serialu „Fałszerze. Powrót sfory” emitowanym w 2007 roku.
Z materiałów nakręconych dla porzeb serialu zmontowano film fabularny „Bez litości”, który miał premierę kinową w tym samym czasie, gdy emitowano serial w telewizji. Pomimo użycia tych samych materiałów film różni się jednak od serialu montażem, w którym uwypukleno inne wątki.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170830

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz