„Paderewskiego życie po życiu”

CAŁY MINI-SERIAL:
  1. Rozdziobią go…
  2. …kruki, wrony
  3. Zgliszcza

To było w pierwszej dekadzie XX wieku. Franko-szwajcarski malarz Charles Giron namalował portret Ignacego Jana Paderewskiego, z którym był zaprzyjaźniony. W kwietniu 1911 roku obraz miał być wystawiony w salonie paryskim. Zanim jednak doszło do wernisażu, jakiś szaleniec zniszczył obraz nożem - jakby poderżnął gardło polskiemu mężowi stanu.
Paderewski bardzo to zdarzenie przeżył. Bawiącej się w jego ogrodzie małej córce malarza powiedział: okradną mnie, zamordują. Tak też się stało. Simone, już dorosła, bezsilnie patrzyła, jak ludzie, którym artysta zaufał, zamienili schyłek jego życia w koszmar, a potem rozgrabili jego ogromny majątek. Całymi latami próbowała z nimi walczyć. Lecz to ją zniszczył szwajcarski wymiar sprawiedliwości. Opisała swoje przeżycia w książce "Tajemnica testamentu Paderewskiego". Na jej motywach właśnie powstał trzyczęściowy, w dużej części inscenizowany film Szlachtycza, który ogląda się jak widowisko kryminalne, z tą jednak różnicą, że przedstawione w nim zdarzenia są autentyczne, a wyziera z nich przerażająca ludzka bezwzględność, chciwość i cynizm szwajcarskich instytucji powołanych do obrony prawa. [PAT]

Fabularyzowany serial dokumentalno-biograficzno, którego scenariusz powstał na podstawie wspomnień Simone Giron de Pourtales pierwotnie wydanych w 1948 roku we Francji pod tytułem "Le drame Paderewski" („Dramat Paderewskiego”, w Polsce wydanej później pod tytułem „Tajemnica testamentu Paderewskiego” - zobacz notatki).


Inne tytuły: "Paderewski's Drama", "The Testament of Ignatius Paderewski", "Le drame Paderewski",
Produkcja: 1999
Premiera TV: brak informacji (prawdopodobnie premiera nastąpiła w TVP1 w listopadzie 1999 r. - brak potwierdzenia)

Reżyseria:


Muzyka:
muzyka

fragmenty opery "Gwiazda"


Obsada:
Ignacy Jan Paderewski

Simone Giron

prowadzący

Wilkońska

Strakacz

Lubke

Mongini

Vallotton

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

w roli samego siebie (materiały archiwalne)
i inni.
Dubbing:
narrator Notatki:
Na temat testamentu Paderewskiego i postępowania spadkowego po sławnym artyście krążyło już w latach 40. i 50. XX wieku wiele fałszywych informacji, domysłów i plotek. Ich główną sprawczynią była Simone Giron, która w swej publikacji oskarżała sekretarza Paderewskiego, Sylwina Strakacza, m.in. o otrucie kilku osób z otoczenia artysty, uprowadzenie Paderewskiego do Stanów Zjednoczonych w 1940 r., a także o rzekome malwersacje finansowe i manipulacje wokół jego testamentu. Książka Giron została wkrótce po wydaniu skonfiskowana na podstawie prawomocnego wyroku sądów w Szwajcarii, zakazano jej sprzedaży, autorka zaś trafiła na kilka miesięcy do więzienia za uporczywe powtarzanie tych samych pomówień bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów. Stroną pokrzywdzoną był przede wszystkim Sylwin Strakacz, ale proces wytoczyło autorce kilka innych osób, w tym także osoby z aparatu sądowego, które szkalowała i obrażała bezpodstawnie.
        Polskie wydanie książki Giron spotkał podobny los – zakaz rozpowszechniania na skutek postępowania sądowego (tym razem przeciwko wydawnictwu i autorowi wstępu do książki), jakie wytoczyła im córka Strakacza, Anne Strakacz-Appleton. Sąd zobowiązał ponadto wydawnictwo (oraz autora wstępu i opracowania), m.in. do zamieszczenia przeprosin na łamach prasy ogólnopolskiej.
[FilmyPolskie888 / Małgorzata Perkowska-Waszek]


IMDb (j.angielski)
Wikipedia (j.polski)


02.171004

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


- BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz