Sprawiedliwi – 1 – Plac Napoleona

Akcja serialu rozpoczyna się w Warszawie w 1938 r. Do Ministerstwa Komunikacji podąża w wielkim pośpiechu objuczony rysunkami inżynier Stefan Kowalski (Wojciech Solarz). Zaaferowany wpada przypadkowo na ulicy na śliczną dziewczynę Basię (Marta Chodorowska), która pomaga mu zbierać porozrzucane projekty i nawet odprowadza go pod ministerstwo.
Okazuje się, że Stefan jest już spóźniony na ważne spotkanie u ministra Piaseckiego w sprawie budowy warszawskiego metra. Pierwszą stacją zaprojektowaną w najdrobniejszych szczegółach przez młodego inżyniera z pracowni prof. Kaniewskiego (Jan Englert) jest Plac Napoleona. Zachwycona Basia nie może uwierzyć, że Warszawa wkrótce wzbogaci się o metro. Do 1973 roku powstanie aż 6 linii stołecznej kolei podziemnej. Rozpoczęto już wstępne prace budowlane, a projektem jest zainteresowany sam prezydent Starzyński. Metro ma ruszyć 1 sierpnia 1944r. Wybucha wojna. Podchorąży Kowalski wraz ze swymi ludźmi spotyka w lesie pielęgniarkę Basię, opatrująca rannych żołnierzy. Od razu rozpoznaje sympatyczną i ładną dziewczynę, na którą natknął się w drodze do ministerstwa, i która już wtedy wpadła mu w oko. Pomaga jej odtransportować rannych do prowizorycznego szpitala, zorganizowanego w szkole w Treblince. Wkrótce zamierza wyruszyć z oddziałem do stolicy, by walczyć. Kiedy dowiaduje się, że Warszawa skapitulowała, rozwiązuje swój skromny oddział i rozkazuje żołnierzom wracać do domu. W Treblince poznaje żydowskiego krawca, który szyje mu garnitur. Stefan postanawia niebawem jechać do domu, do rodziców. Żegna się z Basią, obiecując, że na pewno ją odwiedzi.
Akcja przenosi się do Łodzi, 70 lat później. Blisko 90 - letnia Barbara (Zofia Tomaszewska - Charewicz) ma być odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawanym przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, co wiąże się z wyjazdem do Izraela. Niechętny dalekiej podróży matki jest jej syn Marcin (Krzysztof Stroiński).





Produkcja: 2009
Premiera TV: 2010

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Barbara Kowalska

Stefan Kowalski, mąż Basi

Ina Paloma

Zygmunt Lipiński

matka Stefana

Ignacy Kowalski, ojciec Stefana

profesor Kaniewski, szef Stefana

Hermann Ulbricht

Hanna Latejner, żona Henryka; w napisach nazwisko: Pyrkowska

Henryk Latejner

Kazimierski, naczelnik stacji w Treblince

Joachim Pilnik

Barbara Kowalska we współczesności

Marcin Kowalski, syn Barbary

konsul Izraela

sekretarz konsul Izraela

Józek, żołnierz oddziału Stefana

Jałocha, żołnierz oddziału Stefana

Marian, żołnierz oddziału Stefana

Grosman, krawiec w Treblince

mecenas Kaliski, właściciel kamienicy

mecenasowa Kaliska

Piątek, dozorca kamienicy Kaliskich

Julian Piasecki, wiceminister komunikacji

Stefan Starzyński, prezydent Warszawy

radca Michel Wouters

inżynier Andrzej Kraszewski

inżynier Jan Kubalski

sekretarka ministra Piaseckiego

inżynier Gustaw Lompa

Jan Hamman

Ludwik Brenson, mąż Iny

akordeonista

kontrabasista

perkusista

pianista

skrzypek

trębacz

policjant przed Ministerstwem Komunikacji

Ala

gazeciarz

i inni.


04.180627

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


- BRAK DODATKOWYCH ILUSTRACJI -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz